Anket Başlığı: En kullanışlı kurgu programı hangisi?
Anket kapatılmıştır.
Adobe Premiere Pro
100.00%
3 100.00%
Final Cut Pro X
0%
0 0%
Sony Vegas
0%
0 0%
Edius
0%
0 0%
Avid
0%
0 0%
Katılımcı sayısı: 3 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Premiere vs Final Cut vs Avid vs Edius vs Vegas
#1
Brick 
Merhaba siber insanlar bir tartışma konusu açmak istiyorum. 
Bildiğiniz üzere kurgu işleri çoğunlukla bu 5 program çevresinde dönüyor. Corel, HitFilm gibi birkaç program daha olsa da asıl tartışma bu beşli arasında.
Peki bu programların diğerlerinden farklı olan, onları kullanışlı yapan özellikleri nelerdir? Onları başarılı yapan ne? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.
#2
Aslında oy kullandım ama hepsini kullanmadan oylama ne kadar doğru olur bilemem. Hangisi daha iyi olayı çok yok aslında. Mesela Davinci programı da kurguyu destekliyor ama öne çıkan özelliği renk düzenlemesi. Hepsinin kendine has bi kaç özellikleri var onun dışında kurgu kurgudur. Tamamen alışkanlık meselesi. Ben Premiere kullanmaya başladım ilk başta öylede devam etti. Ama Edius kullanan tanıdıklarım var premiere başına geçince şikayet etmekten kurgusunu bitiremiyor. Aynı şekilde Premiere kullananda final cutta tökezler.
Genel bir yorum yapmak gerekirse Avid biraz eskidi.
Final cut için Mac bilgisayar lazım Smile
Edius piyasada çok kullanıldığını duydum Smile
Adobe Premiere candır çünkü Türkçe olmasada ingilizce çok fazla kaynak var. Diğer Adobe programlarıyla uyumlu çalışıyo. Bu işlere genelde Photoshopla başlanır o yüzden arayüzü benzemesi ele daha yatkın olmasını sağlıyor insanların vs vs.
#3
Benim gördüğüm, hızlı üretim yapılan yerlerde (televizyon kanalları gibi) genellikle Edius veya Sony Vegas Pro kullanılıyor. Ama büyük projelerde (film gibi) ağırlıklı olarak Adobe ürünleri kullanılıyor. Çünkü Edius ve Sony Vegas Pro pratik programlardır ama Premiere de detaytlı programdır. Kullanım olarak aralarında uçurum yok. Edius'u kullanan kişi Premiere'i de rahatlıkla kullanabilir. Farklarına gelecek olursak; örneğin Edius, Premiere kadar format ayırt etmez ama Edius'un Premiere'deki kadar da özelliği yoktur. Ayrıca Adobe ürünleri dünya genelinde fazla kullanıldığı için 3. parti uygulama üreticileri de Adobe ürünlerine ağırlık veriyor. Yani Adobe ürünleri için daha fazla plug-in bulmak mümkün.
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi