Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matte Painting Nedir?
#1
                            MATTE PAİNTİNG NEDİR?
 
  Matte Painting olayını kendi bildiğim şekilde anlatmaya çalışacağım. Eksiklerim olabilir yorum atarsanız konuya eklerim daha sonra.
 
    Matte Painting sözlükte şu şekilde geçmekte:  Mat boyama (Matte Painting), sanatsal anlamda "fotoğraf gibi" boyama sanatıdır. Hayal gücünün "inandırıcılık" kaygısıyla oluşturduğu, aslında gerçekte olmayan bir yerin, çevrenin, ortamın gerçekmiş gibi çizilip, renklendirilmesi ve boyut katılarak yansıtılmasıdır. Temel amacı çizgilerle "ortam" yaratmak ve gerçekmiş gibi yansıtmak olan mat boyama, bu özelliği ile karakter çizimlerinin şekillendirdiği ilistrasyon, animasyon-çizgi film çalışmalarından ve figür ve desenlerden oluşan resim sanatlarından ayrılır.
  
 Bende şimdi öğrendiğim şekliyle Türkçesi Mat boyamaymış. Mat Boyama basitçe mekan çizmektir. Mekanın fiziksel olarak yaratılmasının zor olacağı filmlerde mekanı  yapay bir şekilde oluşturulur. Devasa uçurumlar veya gerçekte olmayan gezegenler, Kaleler gibi.  Sinemacıları birer sihirbaza çeviren bu icat sayesinde insanlara sanki ulan bu filmi geçmişte mi çekmişler ya da bir film için taa Mars’a gitmişler detirmek içindir.
Sinema tarihinden azcık anlayanın tanıdığı üzere Meries’in filmlerinde kullanılan arka plan dekoru bu işe girmez. İlk kim kullandı bilmiyorum ama ilk sinemacılardan Meries bile kullanmış abi bu Mat Boyamayı demeyin.

Eskiden daha Dijital Mat boyama yokken bu işi camlara boyayarak yapıyorlarmış. Yani mekanı camın üzerine çizip camı kameranın önüne koyuyorlar.  Evet tek tek elle. Tabiki bu çekimlerde kamera sabit olmak zorunda ve oyuncular Mat boyama uygulanmış kısma girmemelidir.

Charlie Chaplin’in Modern Times filminden bir sahneyi aşağıya ekliyorum. İzlediğiniz gibi Chaplin yüksek bir yerde paten yapıyor. Bu oldukça tehlikeli bir sahne. Nasıl çekmişler abiii demeniz lazım. Çözüm tabiki “Matte Painting”
https://www.youtube.com/watch?v=K4oTcWevGfs  (Videoyu açamazsanız bu linke tıklayın.)
Gördüğünüz gibi matte painting olduğu kısımda kamera sabit duruyor. Ve bütün mekan elle cama çiziliyor. Bu çok tehlikeli sahne Mat Boyama sayesinde çocuk oyuncağı olup çıkıyor.

Sonra teknoloji gelişiyor ve işin içine Dijital Mat Boyama giriyor. Aşağıya ustaca dijital matte painting uygulanmış bir video koyacağım. Everest filminden ve filmi de mutlaka izleyin güzel filmdir.

https://youtu.be/mXhVgsW5C5w

Tabi dijital dünya sinemayı her etkilediğinde mutlaka çıkıp derler. Bu dijital olan mı yoksa eskiden kullandığımız analog olan mı? Diye.

Bunu en bariz Yüzüklerin efendisi serisinden örnek verebiliriz.” Yüzüklerin Efendisi” filmini o üçlemeyi elle cama çizilen Matte Paintingle yapmışlar. Ama arkasından çektikleri “Hobbit” üçlemesini dijital matte paintingle yapmışlardır. Ve çoğu insana Yüzüklerin efendisi hobbitten önce çekilmesine rağmen Yüzüklerin Efendisi daha gerçekçi durur. Sebebi Yüzüklerin Efendisinde Analog Matte Painting kullanılmasıdır.

Örnek olsun diye Yüzüklerin matte painting videosu aradım bulamadım. Ama hobbitin var.

https://youtu.be/KSmdeDREtps

Tabi elle cama çizmek manyaklık gibi bir şey. Hollwood bütçesi var parası var adamlar oturup çizdiriyor. Ama dijital mat boyama film çekiminden sonra analog olansa çekimden önce olduğunu bilelim. Yönetmen ne çıkacağını bilyor analogta. Manyaksan paran varsa analog yaparsın. Tarantino nasıl filmini 35 mm filme kaydediyorsa oda aynı şekilde.

Tabi iki Mat boyamada da dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki ikinci attığım videoda rahatlıkla görebilirsiniz karakterlerin bastığı yerler dokunduğu yerler dekor olarak yapılır. 3D de ne kadar yaparsanız yapın gerçekçi durmayacağı için olayın geçtiği ana yerdeki bütün nesneler gerçektir. İlerideki Mekan Mat boyamadır.


Buraya kadar okuduysanız benden bir aferim aldınız Smile
Mat Boyamayla ilgili sorularınızı lütfen yazın.
-----------------
Not: Mesaj başına 1 video konulabiliyormuş. Bence gereksiz bir uygulama. Yönetime duyurulur! Smile
Linklere tıklayınız efenim.
#2
hiç ilgimin olmadığı bi konu olmasına rağmen ilgiyle hepsini okudum ve videoları izledim çok güzel anlatım olmuş emeğinize sağlık Big Grin
nRAaLR.png

#3
(07 April, Friday, 00:13)DoğuBey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hiç ilgimin olmadığı bi konu olmasına rağmen ilgiyle hepsini okudum ve videoları izledim çok güzel anlatım olmuş emeğinize sağlık Big Grin

Teşekkür ederim.  Smile
İlgi gelirse sinemayla ilgili ufak teknikleri anlatmaya devam edebilirim. Tabiki bildiğim kadarıyla. Benim bilmediğimi başkası yazar ve gerçek anlamda bir forum tadına ulaşırız böylece. Forumun açılması iyi oldu bu noktada. Siber grupta o ruhu yakalayamıyor insan. Belkide forumları sevdiğimden bana öyle geliyordur Smile
#4
(07 April, Friday, 17:03)WhoVian Adlı Kullanıcıdan Alıntı: konunun videolarla desteklenmesi çok iyi olmuş eline sağlık...şarttı.

Teşekkür ederim Smile
Konuyu daha anlaşılır kılmak için videolar şarttı. Güzel oldu sadece youtube linki ekledim ama o video acilmadi. Konuyu açarken önizlemede açılan video konuyu paylaşınca hata verdi. Nedenini anlamadım. Belki video ilede alakalı olabilir cünkü forumda daha önce youtube videosu izlemistim.
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi