Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hikayeli fotoğraf 3 [Foton Serisi- Doğa ve insan]
#1
Bu haftanın konusu doğa ve insandı umarım beğenirsiniz. Özellikle sondaki efekt niyese benim çok hoşuma gidiyor.
#2
Nacizane fikrim bence fotoğraflarda senin de videoda bahsettiğin eksiklik akış yönü. Çektiğin fotoğraflar eksik duruyor çünkü toprağın üstüne serpiştirilmiş gibi.
İki türlü fotoğraf çekilir. Ya yolda yürürken bir kompozisyon görürsün yada kompozisyonunu kendin yaparsın. Sen yapay bir kompozisyon oluşturmak istemişsin fakat dekor gerçekçi durmuyor.
Dediğim gibi bir akış yok. Zamansal bir olayı fotoğraflamak istiyorsun ama fotoğraflarda zamansal bir öge yok. Az önce oraya koyulduğu belli oluyor. En azından fiziksel olarak bebeğin elinin yarısını kuma gömseydin topraktan geldiği hissine kapılabilirdik diye düşünüyorum. Toprağa gidiyoruz teması genelde objenin bir çürüme halinde olunca hissedilir.

Yani topraktan yavaş yavaş oluşur ama toprağa dönme bir bütün halinde olur. Elmanın sadece bir yarısı çürürken diğer yarısı ilk günkü tazeliğinde durmaz.
Zamansal bir olayı anlatmak için örnek olarak iki fotoğraf koyacağım. Tabi bunlar National Geographic'in ama örnek almak açısından. Smile

Doğuşu simgeliyor bu yani bu fotoğrafa bakınca o anı değil sonrasını ve öncesinide görebiliyoruz. Kastettiğim şey buydu.
national_geographic_ten_essiz_anlar_8.jpg

Buda toprağa dönüşe örnek olabilir. (Yada suya Big Grin)
national_geographicten_essiz_anlar_4.jpg


Tabi fotoğraf çekmek sanatıyla ilgili çokta bir şey bilmiyorum. Şey gibi anlaşılmasın, bu aralar herkeste ülke olarak bir alınganlık var, böyle yapmak zorundasın gibi söylemedim bunları. Fotoğraf makinesine sahip olan biri değilim. Fotoğraf çeken biri değilim. Ben daha çok kısa film üzerindeyim ama temel dayanaklarımız aynı. Fotoğraf dersleri aldım ve fotoğrafçıların konferanslarına falan katılıyorum okul saolsun. Sen paylaşım yapmaya devam et. Sende öğren bizde seni izleyerek beraberce fotoğraf çekme sanatının inceliklerini öğrenelim Smile

Bu arada sondaki effekt iyiymiş. Bad TV ile mi yaptın ?

Edit: İlk koyduğum fotoğraf Photoshop olabilir Smile Koyarken dikkat etmedim.
#3
Söylediklerinizin tümünde haklısınız. O toprak üstünde kalan gömülmesi gereken kısımda da aynı fikri paylaşıyorum sizinle, çok sırıtıyordu o. Bende fotoğraf ile yeni yeni ilgilenmeye başladım. Ve şu alınganlık konusunda size katılıyorum Smile . Gerçekten çok tatsız konular. Fakat bu kadar uzun uzun yazmışsınız, kendinizce anlatmanıza rağmen bence çokta etkili bir eleştiri olmuş. Aynı zamanda çok zarifçe yapmışsınız bunu. Bunu gerçekten sevdim. Kötü yönler eleştirilebilir, bunda hiçbir sıkıntı yok. tekrardan teşekkür ederim Smile Ben zaten buraya eleştiri almak, fikir almak, beğenen var isede beğenilerine sunmak için paylaşıyorum. Kanalım kitlelere hitap ederek izleyici toplamaktan ve para kazanmaktan uzak bir kanal. Kişisel işlerim sadece.

Video sonundaki efekti adobe premiere de yaptım. Eklenti yardımı ile, adı "VHS tape effect" Niye ise 80 ler tarzı retro içerikler hoşuma gidiyor fazlaca.
#4
Eleştiri yapmakta sıkıntılarımız var. Güzel olmuş veya kötü olmuş demek bir eleştiri değil malesef. Eleştiriyi yönelttiğin kişiye hiçbir katkısı olmuyor o şekilde. Kötüyse neden kötü iyiyse neden iyi olduğunu da belirtmekte fayda var. Ama şunu demek istemiyorum hiç bir fikrim yok iyi eleştiride yapamam en iyisi yorum yazmayayım demedim kesinlikle.Yorum yapılsın. Buna feedback (Geri dönüş) derler ve bu işlerle profesyonel olarak uğraşacak insanlarız. Kimin ne sevdiğini neyi iyi yaptığımızı anlamak için buraya çalışmalarımızı atıyoruz. O yüzden yorum atın Smile

Eski tarzı şeyleri seviyosan o zaman sana bir hediye vereyim. After effect template i. Yapımı oldukça basit. İleriki çalışmalarında kullanırsın Smile

Old Film Presets
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi