Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adobe Premiere'de Odaklama/Arka Plan Bulanıklaştırma Nasıl Yapılıyor? *Yardım*
#1
Merhaba,
başlıktan da anladığınız üzere size bir sorum olacaktı. Adobe Premiere'de arka plan bulanıklaştırılarak konuşan kişiye yani izlenen bölgeyi netleştirme bir nevi odaklama gibi bir efekt gibi bir durum var. Bazı kameralar bunu yapabiliyor. Peki ya bu premiere'de yapılıyor mu? Nasıl yapılır?
Şimdiden teşekkürler.
#2
Söylediğin gibi bu kamerayla yapılır. Lensin odak aralığı ayarlanarak net olan kısım ayarlanır. Premierde bunu yapmak imkansıza yakındır. Hazır efekti yok. Net olmasını istediğin yerleri maskeyelerek kalan kısmı blur effekti ile bulanklaştırırsın. Bu çok zahmetli ve zaman alan bir işlemdir ve gerçekten çok uğraşmassan görüntüyü de berbat edebilirsin.
#3
Peki ya bunu yapabilen bir kamera önerir misin bana?
#4
Görüntünün belli kısımlarını netleştirmeye "Alan derinliği" denir. Alan derinliği kazanmak için fotoğraf çekmenin temel ayarlarını bilmen gerekir. Estantene, Diyafram, Lens şeçimi vs.
Yani Tüm dslr kameralarda ve video kameralarında tabiki kompakları değil lens değişebilenleri kastediyorum alan derinliği ayarlanır.
Ama çoğu kompak kameralarda bi derece alan derinliği yaratmaya izin veren özellikler vardır. En basit örneği cep telefonu kameralarıdır. Cep telefonları diğital ve ekrana dokunarak netlik alırsın fakat temelde aynı şekilde çalışırlar. Go pro hiç kullanmadım ama galiba o tarz kameralarda otomatikte oluyor.

Kamera seçimi tamamen ihtiyaca yönelik yapılır. Ben sadece röportaj yapıcam dersen "canon 700 d" gibi fiyat performans kamerası alabilirsin. Tabi ki bu kastettiğim en temel ve basit işler için. Profesyonel çalışacaksan bütçenide ona göre ayarlayıp ona göre kamera seçimi yapmalısın.
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi